Bookmark and Share

Rok milosrdenství - bula, logo

„Jak toužím po tom, aby byly nadcházející roky proniknuté milosrdenstvím, aby se vyšlo vstříc každému člověku a přinesla se ke každému Boží dobrota a něha!“ Tato slova píše papež František v bule, jíž vyhlásil mimořádný Svatý rok milosrdenství. Mottem roku, který začne 8. prosince 2015 a skončí 20. listopadu 2016, je „Milosrdní jako Otec“.

Doporučujeme též rozcestník na stránkách Tiskového střediska České biskupské konference, kde průběžně naleznete aktuality týkající se svatého roku a ihned odkazy na některé základní texty: Jubileum milosrdenství.

 

 BULA

Jubilejní rok Božího milosrdenství bude zahájen 8. prosince 2015 na slavnost Neposkvrněného početí a bude zakončen liturgickou slavností Krista Krále 20. listopadu 2016.

 

LOGO

Vzniklo také logo, které představuje Dobrého pastýře, který bere na ramena člověka. Autorem loga jubilea je slovinský umělec Marko Ivan Rupnik SJ.

Grafika navazuje na fresky Dobrého pastýře z prvních staletí křesťanství a znázorňuje Ježíše, který bere na ramena ztraceného člověka. „Kresba je vytvořená tak, aby ukazovala, že Dobrý pastýř se dotýká těla člověka v jeho hloubce a činí to s takovou láskou, která mění život". Kristovy oči jsou pak propojeny s očima člověka. „Kristus vidí Adamovýma očima a ten zase Kristovýma očima. Každý člověk objeví v Kristu své lidství a budoucnost, která na něj čeká".

Pozadí loga tvořené modrými ovály různé barevné sytosti poukazují na pohyb, jímž Kristus vyvádí člověka z temnoty hříchu a smrti. Tmavě modrá barva může také připomínat neproniknutelnost Otcovy lásky.

Vedle kresby se nachází také motto jubilea: „Milosrdní jako Otec“.